Yuasa YBX3005 60Ah 500A akku on luotettava ja suorituskykyinen valinta ajoneuvojen virtalähteeksi. Tämä 12 voltin lyijyakku tarjoaa erinomaisen käynnistystehon ja kestävyyden, mikä tekee siitä ihanteellisen valinnan ajoneuvoille, joissa on normaalit virtavaatimukset. Akku on suunniteltu kestämään jopa 30 000 käynnistystä, ja sen korroosionkestävyys takaa pitkän käyttöiän.
Yuasa YBX3005 -akku on täysin huoltovapaa ja toimitetaan valmiiksi ladattuna, joten se on heti käyttövalmis. Turvallisuutta lisäävät integroidut liekinsammuttimet ja kantokahvat, jotka helpottavat akun käsittelyä. Lisäksi akku on varustettu rollover-proof kannella, joka estää vuotoja ja lisää turvallisuutta.
Tämä akku soveltuu myös valikoituihin sähkö- ja hybridiajoneuvoihin, joissa käytetään 12 voltin akkuja. Huomioithan, että YBX3000-sarjan akkuja ei tule käyttää korvaamaan AGM- tai EFB-akkuja ajoneuvoissa, joissa on Start-Stop tai regeneratiivinen jarrutusjärjestelmä.
• Jännite 12V
• Kapasiteetti (20 tunnin) 60Ah
• Käynnistysvirta (EN1) 500A
• Pituus 232 mm
• Leveys 175 mm
• Korkeus 225 mm
• Paino hapolla 15.5 kg